Eksploatacja mebli sprawia, że każdy z nas stanie w końcu przed dylematem, czy dotychczasowe meble wymienić, czy tylko je odnowić. Wybór drugiej z tych opcji bardzo często oznacza znaczną oszczędność oraz jednocześnie wymaga od nas wiedzy i poświęcenia czasu. Odświeżanie mebli nie musi być jednak trudne i nie zawsze musimy decydować się na usługi profesjonalisty. Specjalistyczne rady, które zawarto w poradniku na stronie internetowej https://www.meble.pl/poradnik, pozwolą nam na wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych, w tym również malowania, we własnym zakresie.

W związku z mnogością rozwiązań meblarskich, w tym również ich powierzchni, warto wcześniej wybrać odpowiednią metodę malowania. Zupełnie innej techniki użyjemy w przypadku mebli z litego drewna, inna będzie dedykowana meblom lakierowanym, a jeszcze inna meblom, które pokryto okleiną meblarską. Gdy posiadamy meble wykończone okleiną, powinniśmy zacząć od oględzin i zweryfikować ich stan. W przypadku mebli używanych przez wiele lat, warto rozważyć zakup nowych, jednak jeżeli ich stan techniczny jest zadowalający to idealnym rozwiązaniem będzie własnoręczne odnowienie.

Jak pomalować meble z okleiny?

Na samym początku warto przygotować odpowiednie podłoże do malowania. Po przygotowaniu domowego mini warsztatu należy przygotować meble. Na początku warto je wyczyścić wykorzystując preparaty czyszczące do mebli lub odtłuszczacz. Pozwoli to na usunięcie wszelkich zabrudzeń i w ten sposób przygotujemy powierzchnię do malowania. Okleina ma to do siebie, że należy do śliskich materiałów, dlatego można zastosować specjalistyczny podkład na śliskie powierzchnie, dzięki czemu farba lepiej będzie się trzymać.

Jeżeli nasze meble nie były bardzo eksploatowane, a ich jakość jest dobra, powinna wystarczyć farba akrylowa. W zależności od tego, z jakiego tworzywa wykonano meble, powinniśmy zaopatrzyć się w farbę do metalu lub drewna. Następnie nałóżmy na mebel minimum dwie warstwy farby i cieszmy się nowym meblem. Możemy zastosować kolory pierwotne lub nadać meblom zupełnie innego charakteru. Jeżeli nasze meble są bardziej zniszczone to konieczne może być wykorzystanie farby olejnej, która lepiej pokrywa i zabezpiecza powierzchnie mebli. Pamiętajmy o tym, by w miarę możliwości wykonywać malowanie na świeżym powietrzu, ponieważ farby wydzielają intensywny zapach.