O zdrowotnych właściwościach siemienia lnianego słyszał już chyba każdy. Polecane jako dodatek do codziennego jadłospisu siemię sprawdza się nie tylko w dietetyce, ale również w pielęgnacji. Warto poznać jego kosmetyczne właściwości i wprowadzić do własnej, domowej rutyny dbania o siebie.

Siemię lniane na twarz

Siemię lniane można z powodzeniem stosować od zewnątrz. Sprawdzi się dobrze zarówno na skórę, jak i na włosy. Maska z siemienia lnianego na twarz może okazać się niezwykle pomocna dla osób z przesuszoną cerą, z wypryskami, skłonnością do uczuleń i alergii. Z uwagi na zawartość witamin C, E, B oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3, siemię lniane ma świetne działanie nawilżające, odmładzające, regenerujące i natłuszczające. Świetnie złagodzi skórę podrażnioną wiatrem i mrozem, ale też zregeneruje twarz nadmiernie opaloną słońcem.

Siemię lniane na włosy

Niezwykłe właściwości pielęgnacyjne siemienia lnianego sprawdzą się również na włosach. Substancje śluzowe zawarte w nasionach lnu świetnie okalają łuski włosa, wygładzając je i nawilżając. Z tego powodu mogą okazać się elementem niezbędnym w pielęgnacji włosów zniszczonych farbowaniem i zabiegami fryzjerskimi. Dobrze sprawdzą się też na włosach wysokoporowatych, skłonnych do puszenia się. Maska z siemienia nakładana na skórę głowy odżywi i nawilży ją, przyspieszając porost włosów.

Jak przygotować maskę z siemienia lnianego?

Aby przygotować domowej roboty kosmetyk, jakim jest maska z siemienia lnianego na twarz lub włosy, wystarczy zaopatrzyć się w nasionka lnu. 2-3 łyżki siemienia należy zalać połową szklanki gorącej wody, później odstawić do ostudzenia. Wychłodzoną mieszankę można przelać przez sitko, oddzielając nasiona od żelu, który następnie kładziemy na twarz na około 20 minut. Po upływie tego czasu – zmyć ciepłą wodą. Maskę na włosy przygotowuje się w taki sam sposób, choć można ją dodatkowo zmieszać z ulubioną odżywką, a po nałożeniu zawinąć ręcznikiem.

Jak widać, maska z siemienia lnianego jest kosmetykiem uniwersalnym, który nie tylko kosztuje grosze, ale też jest skuteczny i bezpieczny.