Jednym z największych wrogów naszego zdrowia jest stres. W psychologii stres definiowany jest jako adaptacja w sytuacji, w której zagrożenie przerasta możliwości jednostki. Wszelkie działania podejmowane pod wpływem stresu mają charakter zaradczy i są próbą przywrócenia zachwianej równowagi. W reakcji stresowej organizmu udział biorą dwa układy czyli układ współczulny i oś podwzgórze-przysadka-nadnercza. Aktywizują się one w pierwszych chwilach działania czynnika stresującego. Pobudzone nadnercza zaczynają wydzielać hormony odpowiedzialne za uczucie stresu – adrenalinę i noradrenalinę – oraz wywoływać symptomy typowe dla reakcji stresowych, takie jak rozszerzenie źrenic czy przyspieszenie tętna. Tak pobudzona przysadka mózgowa zaczyna wydzielać kortyzol, odpowiedzialny za stałe poczucie stresu. Nadmierne, przedłużone utrzymywanie się podwyższonego poziomu hormonów stresu w organizmie może prowadzić do znacznego spowolnienia metabolizmu, uczucia strachu i utraty chęci życia. Z punktu widzenia psychologii jest to zjawisko mające swoje złe i dobre strony. W niedługiej perspektywie nie przynosi znacznych szkód, umożliwiając łatwiejsze przystosowanie się do sytuacji niebezpiecznych. Na dłuższą metę jednak może prowadzić do rozwoju zaburzeń psychicznych, zaburzeń odżywiania i innych patologicznych sytuacji.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
Zdrowie
- Jak ubrać się na siłownię: jakie buty, jakie ubrania, jaka fryzura?
- Suplement na idealną sylwetkę – GH Balance opinie, cena
- Nasiona roślin strączkowych w codziennej diecie: nasiona grochu
- Jak dbać o zarost?
- Najlepsze, najzdrowsze i najsmaczniejsze warzywo, o cennych właściwościach. Sprawdź, co warto jeść, by być zdrowym!
- Dipy triceps – szybkie porady
- Alternatywy dla najpopularniejszych olejów: olej z pestek moreli, olej z awokado
Nike air force damskie tanio
przychodnia Sanus – Lublin rehabilitacja
Archiwa
- marzec 2023
- sierpień 2022
- maj 2022
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- marzec 2021
- luty 2021
- styczeń 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- lipiec 2020
- maj 2020
- marzec 2020
- luty 2020
- styczeń 2020
- grudzień 2018
- listopad 2018
- październik 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2014
Kategorie
Porady
- Dlaczego pacjenci sięgają po znachorów?Ten temat od kilkunastu tygodni rozgrzewa do czerwoności polską prasę. Przy jego okazji do tablicy wywołano dziesiątki specjalistów, lekarzy, psychologów i socjologów, próbujących …
- Schizofrenia to straszna chorobaSchizofrenia to zaburzenie psychiczne, zaliczane do grupy chorób endogennych. Często mylone jest z zaburzeniem osobowości wielorakiej. Zwykle początek występowania zaburzeń schizofrenicznych pojawia się …
Alternatywy dla najpopularniejszych olejów: olej z pestek moreli, olej z awokado
Oleje są dla wielu osób nieodłącznym elementem wielu przygotowywanych potraw. Jeszcze do niedawna w polskiej kuchni królował najpopularniejszy olej słonecznikowy. Rozwój świadomości dietetycznej …- Rehabilitacja dzieci – zaletyCały okres dorastania, począwszy od niemowlęctwa aż po wiek szkolny, jest bardzo dynamicznym procesem, w którym zachodzi wiele zmian. To właśnie wtedy człowiek …
- Alkoholizm w garniturzeGdy mówimy “alkoholik” w głowie mamy jeden obraz – nieschludnego i zaniedbanego człowieka stojącego w bramie i pijącego najtańsze wino. Niestety, prawdziwy alkoholizm …
- Dlaczego boli ząb?Jeśli zapytać by poszczególne osoby o najbardziej dotkliwy ból znacząca większość respondentów wskazałaby na zęby. Faktycznie, pulsujący, rwący i "podróżujący" w różne strony …
- Choroby zakaźne – od kiedy?Od kiedy choroby bywają zakaźne? Odpowiedź brzmi: od zawsze. Już na najwcześniejszym etapie rozwoju organizmów żywych rozpoczęła się przerażająca wojna o to, kto …
Najnowsze komentarze