Nie lubisz leżenia na plaży? Zamiast wtedy odpocząć, jesteś coraz bardziej zmęczony? Wolałbyś aktywnie spędzić wolny czas? Nigdy nie chodziłeś po górach i chciałbyś w końcu tego spróbować? Jeśli na wszystkie pytania Twoja odpowiedź brzmi tak, to idealnie trafiłeś. Pokażę Ci jak wybierać góry dla osób początkujących i czym przede wszystkim powinieneś się kierować. Podam Ci również 2 przykłady tras górskich przeznaczonych dla amatorów w kwestii gór.

Czym jest łatwy szlak?

Trzeba pamiętać, że łatwy szlak to pojęcie względne i coś, co jednym nie sprawi większego problemu, dla innych może być wyczynem ponad możliwości. Należy również wiedzieć, że często poziom trudności szlaku zależy od warunków atmosferycznych, to znaczy, że przy deszczowej pogodzie może być ślisko i niebezpiecznie. Wtedy lepiej odpuścić chodzenie po górach i wybrać inny sposób spędzania wolnego czasu. Warto zwracać uwagę nie tylko na długość trasy w kilometrach, ale też, jaka jest różnica wzniesień, tak by nie wybrać się na szlak, który jest bardzo stromy i może okazać się ponad nasze siły. Czasem opłaca się porozmawiać z osobami, które mieszkają w górach, bo to oni najlepiej wiedzą, jak wygląda dany szlak i gdzie poradzi sobie nawet dziecko.

Dwie wyprawy górskie dla początkujących, z którymi każdy powinien sobie poradzić

Pierwsza z nich znajduje się w Beskidzie Śląskim. Wyruszamy ze Szczyrku na szczyt o nazwie Skrzyczne. Długość tej trasy wynosi 10 km w obie strony, różnica wzniesień jest równa 730 metrów. Wejście i zejście powinno zająć około 3 godzin. Druga trasa jest położona w Tatrach, a jej przebieg jest następujący: Tama Pod Nosalem – Nosal – Kuźnice – Tama Pod Nosalem. Różnica wzniesień to 250 metrów, długość trasy wynosi 3,6 km, a czas przejścia to około 1,5 godziny.
Dzięki wiedzy zdobytej za pomocą tego artykułu powinieneś bez problemu poradzić sobie z odpowiednim wyborem szlaków górskich. Na początek możesz skorzystać z jednego z dwóch, które są tu podane, a potem zacząć szukać innych na własną rękę, pamiętając, na co należy zwracać uwagę.